A | B | C | D | E | F | G | H | CH | I | J | K | L | M | N | O | P | R | S | T | U | V | W | Z

Německo - Cestopisy

Bodamské jezero

V diskusi můžete najít náš plán na cestu k Bodamskému jezeru. Po návratu z cesty připojím realitu a porovnám naše plány s tím, jak všechno vyšlo ve skutečnosti.

Bodamské jezero 15.6.-18.6.2013

Celý nápad vyrazit na Bodamské jezero se zrodil již před lety. Tenkrát jsme si naplánovali termín, ale osud chtěl jinak a z cesty sešlo.
Po loňském cyklovýletě na Jižní Moravu nás zachvátila cyklistická horečka a hned jsme se domluvili, že letos pojedeme na ,,Bodamák“. A nastalo období hledání. Abych nezapomněl, bylo nás pět a rozhodli jsme se jet na 4 dny (tedy 3 noci).
Od začátku bylo jasné, že cestu budeme absolvovat vlakem. Cestování vlakem po Německu je pohodlné, čisté a dá se říct, že i cenově výhodné. Já jsem tam již jednou takto byl a tak jsem si vzal organizaci na starost.
První zjištění bylo, že i v Německu se zdražuje. To se týká hlavně jízdenky Bayern Ticket, ale popořádku. Nejdříve jsme si ujasnili, co chceme vidět. Názor byl jednotný-chceme vidět co nejvíc. Kdo by taky nechtěl, když se tam plácá takovou dálku. Z toho vyplývá rozvrh cesty. Bodamské jezero se rozkládá na hranicích 3 států, Německa, Švýcarska a Rakouska. Protože nechceme jezdit kolem jezera a spát po kempech, s tím souvisí tahání stanů, spacáků apd., rozhodli jsme se pro pevné ubytování. Po dlouhém a dlouhém hledání jednoznačně zvítězil styl ubytování ,,Ferienwohnung“. Tato sympatická forma ubytování obnáší většinou pronájem nějakého bytu nebo malého domečku, který bývá zpravidla kompletně vybavený, tedy kuchyně, nějaký ten pokoj, většinou i obývák a sociální zařízení. Pokud se dá bavit o ceně, nebývá zpravidla horší než ubytování na Šumavě. S kvalitou ubytování mám zkušenost jako s kvalitou německých služeb-prostě na jedničku. Zbývala vybrat poloha ubytování. Nemusím zdůrazňovat, že německá strana je pro výběr tohoto typu ubytování ideální. Po minulé zkušenosti jsem se rozhodl pro Friedrichshafen Má sympatickou polohu uprostřed jezera a v blízkosti trajektu do Romanshornu, tedy do Švýcarska. To umožňuje rozdělit si ,,hlavní“ jezero na 2 etapy. První přes Meersburg a Kostnici a druhou přes Romanshorn, Bregenz a Lindau. Ale k tomu se dostanu později.
Nejdříve jsem zkoušel vyhledávat ubytování prostřednictvím internetu, ale nepřineslo to kýžený výsledek, hlavně cenový. Tak jsem zkusil infocentra německých měst na břehu jezera, která ochotně a zdarma pošlou katalogy všech typů ubytování a různých informačních brožurek a to – zdarma. Chudák naše listnoška. Protože Němci jsou rychlý a důslední, 2 dny po objednání už u nás zvoní pošťačka a předává mi šílený pakl obálek A4 všeho druhu a různých tlouštěk. Dal jsem se do hledání a to už bylo zajímavější. Kritériem byl počet osob a nejnižší cena s ohledem na polohu ubytování. Samozřejmostí jsou v katalogu kontakty na pronajímatele, popř. na jeho stránky, kde se lze snadno a rychle dohodnout. Můj tip padl na ubytování na statku, 6 km od Friedrichshafenu, nejkratší cestou k jezeru 3 km. Cena byla 45 Eur za 2 osoby a 8 Eur za každou další osobu. ,,Ferienwohnung“ 130 m2 s 8 postelemi a 4 ložnicemi. Ideální. Napsal jsem tam a s radostí jsem zjistil, že mi paní majitelka sděluje, že cena bude 53 Eur za noc a byt. To pro nás znamená v přepočtu ca. 270 Kč za osobu a noc. Ručníky, úklid a povlečení v ceně. Dalším sympatickým počinem bylo, že platit budeme až po příjezdu. Do odjezdu nám zbývaly asi 2 měsíce. Týden před odjezdem jsem paní majitelce zavolal a ta nám sdělila, že až přijedeme, tak sice nebude doma, ale nechá nám byt otevřený a můžeme se ubytovat. Tak to je bomba.
A teď k dopravě. K jezeru je možné se dostat vlakem v našem případě z Bayerisch Eisenstein, ale pokud tam chceme být dřív, musíme do Zwieselu, 14 km od hranic. První vlak tam odtud jede o 2 hodiny dřív a to je náš časový náskok. Auto nám ze Zwieselu stáhne do Železné Rudy známý a tam počká autíčko až do našeho návratu.
Termín odjezdu jsme zvolili na sobotu 15.6.2013. Proč? Bodamské jezero leží na území dvou bavorských států, menší část v Bavorsku, kde je poslední vlakovou stanicí Lindau a Bádensko-Württembersku. Koupíme si tedy lístek zvaný ,,Schönes Wocheende Ticket“. Tento lístek platí pouze o víkendu nebo o německých státních svátcích. Stojí 42 Eur pro 5 osob společně cestujících a platí po celém Německu. Ovšem s výjimkou ICE a IC vlaků. (To se dohledá na serveru německých drah www.bahn.de, kde se pohodlně vyhledají i veškerá vlaková spojení, navolí se typ požadované dopravy, v případě námi používaných jízdenek je třeba zvolit typ ,,Nahverkehr“.) K tomu si musíme připlatit 5 Eur za každé jízdní kolo. Ta jízdenka na kolo platí také po celý den. Takhle vybaveni můžeme nasednout do vlaku na 7 hodinovou jízdu do Friedrichshafenu spojenou se 2 přestupy. Můžeme ten den kdykoliv po cestě nastoupit, vystoupit, prostě si užívat jízdu. A proč sobota? Protože máme v plánu ten den ještě navštívit Rýnské vodopády a na to potřebujeme jízdenku platnou pro celé území Německa. Zpáteční cestu budeme absolvovat tak, že z Friedrichshafenu dojedeme na kolech do Lindau a odtud už můžeme vlakem na tzv. ,,Bayern Ticket“ cestovat zpátky do Bayerisch Eisenstein. Tahle jízdenka platí na území Bavorska, každá spolková země má totiž vlastní systém hromadných jízdenek. Opět ovšem platí, že cestovat se může jenom ,,obyčejnou dopravou“ typu Nahverkehr, tedy ne ICE nebo IC. Příplatek za kolo je samozřejmostí. Jak to nakonec všechno dopadlo, jaká byla teorie a jaká praxe, se pokusím dopsat v deníku z cest.
Ještě k předběžné cenové kalkulaci. Jedeme v 5 lidech, takže si hromadný lístek rozložíme mezi 5 osob a tím snižujeme náklady. Už teď lze říci, že cesta tam vyjde na osobu včetně kola ca. na 342,- Kč.
Do předběžné kalkulace jsem zahrnul cestu tam a zpět, použití nezbytných trajektů, v tomto případě 2x z Friderichshafenu do Romanshornu a 1x z Meersburgu do Kostnice, cenu ubytování. Není v tom pojištění. Jídlo si nevezeme téměř žádné, při dnešních cenách v německých supermarketech to postrádá logiku. Nebudu si vozit z Čech ošizené potraviny, které nám servíruje Babišův koncern, když si v Německu můžu koupit kvalitní potraviny za srovnatelnou, ne-li nižší cenu. To se týká i vína a piva. Zastávám logiku, že se mají ochutnat krajové speciality. Takže po sečtení výše uvedených nákladů bez stravování a pojištění jsem se dostal na částku ca. 2600,- Kč na osobu za 4 denní pobyt. Uvidíme, jaká bude výsledná kalkulace.

další cestopisy

    Cestopis měsíce

  • Německá cesta do pohádek

    Ve středním a severním Německu potkáte Sněhurku i Karkulku, prolhaného barona Prášila i tajemného Krysaře. Zavede vás za nimi Pohádková stezka. Prochází totiž místy, kde si slavní bratři Grimmové zapisovali lidové příběhy, které se staly součástí více

Komentáře
0
Řadit podle času | Řadit podle vláken vzestupně sestupně

Při vkládání příspěvku do diskuze jako neregistrovaný uživatel budete mít u vašeho příspěvku zobrazenu IP adresu

:-) :-( ;-) :-P :-D :-[ :-\ =-O :-* 8-) :-$ :-! O:-) :'( :-X :-)) :-| <3 <:-) :-S >:) (((H))) @};-- \o/ (((clap))) :-@